Igra prijestolja na đurđevački način
Igra prijestolja na đurđevački način
Pijetao se pojavljuje kao simbol u brojnim kulturama i brojnim mitovima. Francuzima i Portugalcima nacionalni je amblem, dok u filozofiji feng shuija ta ptica koja označava buđenje novog dana predstavlja napredak i blagostanje.
U mirnoj i pitoresknoj Podravini gdje rijeka Drava diktira životni ritam isto tako imaju svojeg pijetla za utrku. Točnije picoka, kako ga zovu u Đurđevcu, čija glinena figura kao rastjerivač duhova krasi brojne gradske krovove.
No picoka se u davna vremena nisu samo uplašili duhovi, nego i turski osvajači. Prema narodnoj predaji, prije nekoliko stotina godina moćna osmanlijska vojska bila je strah i trepet na području Hrvatske.
U „igri prijestolja” na đurđevački način osvajačka je vojska nakon neuspješnih opsada pokušala branitelje dugotrajnom glađu istjerati iz zidina, ali lukavi su Podravci Turke nadmudrili jednim sjajnim potezom.
Picoki tjeraju duhove i osvajače
Već izgladnjeli i iscrpljeni od dugotrajnih napada nadmoćne vojske, po savjetu jedne starice iz topa su ispalili posljednjega malog pjetlića – picoka na neprijateljski tabor. Kada je picok pogodio turski šator, njihovi su vođe pomislili kako Đurđevčani imaju toliko hrane da se njome mogu i razbacivati.
Ovu legendu možete pogledati uživo na Picokijadi – sjajnom festivalu koje se održava svake godine krajem lipnja i čuva brojne tradicije Đurđevca i Podravine. Usput zavirite u sve tajne neosvojenog Starog grada koji je danas Muzej grada Đurđevca i zbirka umjetnina velikoga hrvatskog slikara Ivana Lackovića Croate. Jutro, nakon prvog glasanja picoka, rezervirajte za posjet Đurđevačkim peskima, ostacima jedine hrvatske pustinje, koji se nazivaju i hrvatskom Saharom.